Skip to main content

Co je plutofobie?

  • Bard

Plutofobie je intenzivní, iracionální strach z peněz. Může se projevit jako strach z peněz, strach z bohatých lidí nebo strach ze skutečných peněz samotných. Stejně jako u většiny trpících fóbií se plutofobika cítí nucena vyhnout se strašidelnému objektu za každou cenu, v tomto případě peníze, bohatí lidé nebo situace, která by mohla vést ke zbohatnutí, protože úzkost zhoršuje, čím blíže se osoba dostane k objekt.

Ačkoli u některých lidí je větší pravděpodobnost, že u jiných vznikne fobie, plutofobie, stejně jako jiné fobie, obvykle pramení spíše ze životní zkušenosti než z mentálního problému. Někteří trpící fóbií mohou být schopni určit konkrétní traumatickou událost, zatímco jiní budou cítit, že strach nevznikl z ničeho. V těchto případech vědci spekulují, že to může být proto, že spouštěcí událost byla kombinací několika menších, špatných zkušeností, které se objevily v dětství a od té doby byly zapomenuty, zatímco strach přetrvává.

V závislosti na intenzitě strachu se příznaky, které mohou trpět plutofobií, pohybují od pocitů úzkosti až po dušnost, nevolnost a mnoho dalších příznaků spojených s úzkostnými poruchami. Extrémní strach může vést k panickým útokům nebo podobným epizodám. Někdy lze léky použít k potlačení těžké úzkosti a pomoci jednotlivci žít běžnějším každodenním životem. Většinou však léky slouží pouze k zakrytí symptomů a nepomáhají kontrolovat základní strach samotný.

Jedním ze způsobů, jak se naučit zvládat plutofobii, je praktikovat relaxační techniky, jak se naučit ovládat strach a zabránit mu v převzetí. Terapie je také alternativou a někdy může odhalit dříve neznámou příčinu fobie nebo hluboce pohřbeného nevědomého původu, který lze poté řešit. Hypnoterapie se někdy používá k nalezení důvodu fobie nebo k úpravě pocitů osoby vůči obávanému objektu, což pomáhá trpícímu vyrovnat se s jeho strachem nebo s mnoha dalšími aplikacemi. Jedna dobře známá léčba fobií všeho druhu se nazývá expoziční terapie, metoda, při které je fobický jedinec pomalu a postupně vystaven scénáři, kterého se bojí v kontrolované situaci. To časem pomáhá fobickému člověku budovat toleranci a stává se znecitlivěným na situaci, která by za normálních okolností byla intenzivně stresující.